Skontaktuj się z nami +48 784 702 708
Skontaktuj się z nami +48 784 702 708
Jak myślisz czy potrzebujesz klimatyzatora jeśli masz rekuperację, a co jeśli masz rekuperator z chłodnicą kanałową?
Postaramy się odpowiedzieć na te pytania, gdyż spotkaliśmy się kilkoma Klientami, którzy poprosili nas o pomoc z powodu niewłaściwie zrobionych instalacji.
Zacznijmy od tego, że rekuperator służy do usuwania zużytego powietrza i nawiewania powietrza świeżego. Wbudowany w nim wymiennik ciepła ma za zadanie odzyskanie energii z powietrza usuwanego i przekazanie jej do powietrza świeżego. Ta energia o której mówimy do przede wszystkim ciepło, przy czym w zależności od pory roku w przypadku upalnych dni to ciepło będzie chłodem, a w ziemie to ciepło będzie ciepłem ;). Choć może brzmi to dosyć zabawnie, zasada polega na tym, żeby powietrze świeże po przejściu przez wymiennik ciepła zbliżyło swoją temperaturę do powietrza usuwanego. Dzięki temu pomieszczenia są wentylowane w efektywny sposób i przy dłuższym czasie nie powodują przegrzewania lub ochładzania pomieszczeń.
Pytanie czy to wystarczy? Rekuperator o przeciętnym wydatku 400-500m3/h nawiewa do pomieszczeń taką ilość powietrza, która z powodzeniem zapewni odpowiednią ilość świeżego powietrza, ilość wystarczającą do tego żebyśmy mieli dobre samopoczucie, żeby usunąć przykre zapachy, żeby stale przewietrzać dom, ale zbyt mało żeby go efektywnie ogrzać lub ochłodzić.
W zimie korzystamy przecież z różnego rodzaju pieców i pomp, ogrzewamy domy kaloryferami i/lub podłogówką. W lecie natomiast potrzeby jest klimatyzator. To dzięki klimatyzacji możemy obniżyć temperaturę w pomieszczeniach, a rolą rekuperatora będzie dostarczanie do pomieszczeń świeżego powietrza wstępnie ochłodzonego w wymienniku ciepła.
No dobra, a co jeśli mam rekuperator z zainstalowaną chłodnicą kanałową, czy nadal potrzebuję klimatyzatora? Odpowiedź jest podobna jak powyżej. Dlaczego tak? Po co jest chłodnica kanałowa?
Omówmy to na przykładzie:
Lato
Rekuperator bez chłodnicy:
-Powietrze świeże +35°C po przejściu przez wymiennik w rekuperatorze czyli powietrze nawiewane +26°C,
-Powietrze usuwane z pomieszczenia +23°C
Wniosek:
W rekuperatorze udało się ochłodzić powietrze z +35°C do +26°C, ale nadal temperatura jest zbyt wysoka i z czasem będziemy nagrzewać pomieszczenie. (Nadal efekt o wiele lepszy niż brak rekuperacji i wietrzenie poprzez otwarte okno)
Rekuperator z chłodnicą kanałową:
-Powietrze świeże +35°C po przejściu przez wymiennik w rekuperatorze +26°C, następnie ochłodzenie w chłodnicy kanałowej do +17°C.
-Powietrze usuwane z pomieszczenia +23°C
Wniosek:
W rekuperatorze udało się ochłodzić powietrze, a następnie w chłodnicy kanałowej za rekuperatorem dochłodzić do +17°C. W efekcie nie będziemy nagrzewać pomieszczeń powietrzem nawiewanym, a nawet będziemy je ochładzać.
Dlaczego więc nadal zaleca się montować klimatyzację w przypadku rekuperatora z chłodnicą kanałową?
Odpowiedź jest prosta, ale nie oczywista. Do poszczególnych pomieszczeń rekuperator najczęściej nawiewa powietrze w ilości w przedziale od 30m3/h do 100m3/h w zależności od typu pomieszczenia, jego wielkości i indywidualnych potrzeb klienta.
Przykład:
Do salonu nawiewamy 80m3/h powietrza o temperaturze +17/19°C po ochłodzeniu w chłodnicy kanałowej.
W salonie mamy zamontowany typowy klimatyzator ścienny, który ma wydatek powietrza 700m3/h.
Na tym przykładzie widzimy wyraźnie, że przez klimatyzator przepływa prawie 10x tyle powietrza, które jest w nim ochładzane, niż dostarczamy poprzez rekuperację.
Żeby efektywnie chłodzić pomieszczenia rekuperatorem, musiało by to być urządzenie, które ma wydatek rzędu 4000-5000m3/h zamiast 400-500m3/h.
Podsumowując:
Rekuperacja służy do wentylowania domu i minimalizowania strat ciepła, w połączeniu z chłodnicą kanałową może wspomagać system klimatyzacji.
Klimatyzacja służy do schładzania powietrza, „obraca” powietrzem w pomieszczeniu, nie dostarcza świeżego powietrza ani nie usuwa zużytego.
Dla pomieszczeń narażonych na duże zyski cieplne, na przykład z powodu dużego nasłonecznienia dobrze jest łączyć rekuperację z klimatyzacją.